Idiot? Jepp!

Jag var nyss ute med jycken och såg ett mindre gäng ungdomar komma gåendes uppför backen. Eftersom min jycke kan vara jäkligt aggressiv mot andra hundar så stannade jag för att de skulle gå förbi. När de var nära att passera sa en av dem att de skulle passa sig om min hund var lös, … Läs mer

Mjölk eller öl?

Hmm…låt se nu: 5 liter mjölk i veckan, gånger maximum 16 kronor blir 320 kronor i månaden…och ett 6-pack öl kostar 73 kronor på macken, gånger 8 i månaden blir 584 kronor….plus den vanliga dosen på helgen blir 123×4=492+584=1076 kronor… Med andra ord, jag är hälsofreak numera och skönt att vissa delar av livet numera … Läs mer